Путівник по музею

Експозиція  музею розгорнута в шести залах і розповідає про історію краю з найдавніших часів до сьогодення у нерозривному зв’язку з історією України.

ЗАЛ 1.                                                                                                                                                                                

У першому залі розміщені пам'ятки матеріальної та духовної культури, які висвітлюють історію краю в період мезоліту, раннього) залізного віку, часів існування Київської Русі та років національно-визвольної війни  українського народу проти польських гнобителів. На території краю лади селилися з давніх-давен.  У вітрині знайдені в районі знаряддя праці  людей  мідно-кам’яного віку:  крем'яні скребки, кам’яна сокира, зернотерки, ручні рубила, ножеподібні пластинки.  В 4—3 тис. до н.е. тут селилися племена трипільської культури, які згодом були витіснені скіфами і сарматами. У вітрині розміщено малюнок трипільського поселення, залишки трипільського глиняного посуду, ткацькі  пряслиця, римська амфора, скіфські вістря стріл, прикраси скіфської жінки.

Про період існування могутньої і високорозвиненої держави Київської Русі розповідає наступна вітрина.

Окремий розділ експозиції залу розповідає про історію заснування міста Жашкова, яка сягає 16 ст. В експозиції розміщена картина із зображенням древнього Городища, фрагмент  карти  Л. Боплана  та виписка із книги Л. Похилевича 1864 р. про Жашків.

Закінчується експозиція першого залу періодом  17 століття,  де  розповідається про визвольну боротьбу українського народу проти польського панування, про славетну Дрижипільську битву, яка відбулася 19-20 січня 1655 р. поблизу села Охматів. У вітрині -  схема битви під Охматовом , козацький пістоль, козацькі люльки.

У наступній вітрині представлені виписки з архівних документів, які свідчать про широкий розмах гайдамацького руху  на Черкащині. Тут виписка із  Кодненської книги   з іменами селян Жашківщини, покараних за участь у гайдамацьких виступах, Універсал  Ю. Стемпковського, який керував розправою над гайдамаками, до селян.

ЗАЛ 2.                                                                                                                                                                               

Другий зал розповідає про історію краю періоду 19 - і першої пол. 20 ст. Значна частина залу відведена під українську світлицю. В експозиції широко представлені   предмети праці і побуту, домотканий полотняний одяг, верхній чоловічий і жіночий одяг, взуття личаки, сабо, рушники, скриня, мисник, жлукто, вулик-дуплянка, ткацький верстат, прядки, пікна діжка, днище з гребенем, солом’яник тощо.

Риси української національної культури яскраво проявились в музичній народній творчості. В одній із вітрин розміщені матеріали про творчий і життєвий шлях   Порфира  Даниловича Демуцького - засновника і керівника Охматівського селянського хору, що діяв  в кінці ХІХ, на поч. ХХ ст.

Значна частина експозиції другого заду присвячена пам'яті нашої землячки, талановитої письменниці, авторки понад 30 книг Докії Кузьмівни Гуменної.  Вона пройшла важкий і чесний шлях української письменниці, зазнала багато життєвих ударів у радянській Україні та нелегкої долі на еміграції . У вітрині представлені фотографії, документи, портрет Докії Гуменної та її особисті речі,  якими вона користувалася, мешкаючи в Жашкові і Києві.

Експозиція залу завершується періодом Української революції та громадянської війни, встановленням радянської влади на Жашківщині. У вітрині вміщено фотографії учасників партизанського руху, їх особисті речі, зброя.

ЗАЛ З.                                                                                                                                                                              

Експозиція третього залу присвячена нам'яті тисячі наших земляків, які загинули мученицькою смертю під час колективізації, голодомору 1932-1933 рр. та жорстоких репресій 1937-1938 рр., заподіяних сталінським тоталітаризмом.

Після політики насильницької колективізації партія перейшла в 1932-1933 рр. до політики, яку можна охарактеризувати, як терор голодом. Саме ці страшні події висвітлюються у вітрині Тут розміщені списки жителів району, які померли від голоду в 1932-1933 рр.: Олександрівка-336 чол., Медовата-119 чол., Соколівка-370 чол., Баштечки-196 чол.   Всі ці списки неповні. Нікого не залишать байдужими фотографії опухлих від голоду дітей. У вітрині - зразки предметів харчування в роки голодомору.

В наступній вітрині розповідається про репресії 1937-38 років, які становили органічний складник тогочасної політики. Не обминули репресії   і  Жашківщину.  В районі у ці роки  було репресовано понад  700 чол., 229 із них розстріляно, а інших засуджено до різних строків ув'язнення. Репресій зазнали всі соціальні верстви населення. Серед них   15 вчителів, 11 з яких страчені за вироком «трійок». В експозиції представлені архівні документа, довідки про реабілітацію, фотографії, особисті документи га спогади репресованих жителів району.

ЗАЛ 4.                                                                                                                                                                                    

У четвертому залі зібрані документи і речові матеріали, які розповідають про героїчну боротьбу наших земляків, проти німецько-фашистських загарбників у роки  2-ї Світової війни.

19-20 липня 1941 р. Жашківщину  захопили гітлерівці.  8443 жителі нашого району пішли на фронт, понад 4000 із них полягли смертю хоробрих у боях на фронтах війни.

В роки тимчасової окупації населення Жашківського району  зазнавало постійних переслідувань і репресій з боку загарбників. Так було розстріляно 550 жителів Жашківщики, багато молоді було відправлено на примусові роботи до Німеччини. У вітрині містяться листи  і листівки юнаків і дівчат з далекої неволі до рідних.    При звільненні Жашківщини   загинули  Герої Радянського Союзу І.М. Ляшенко з Донеччини  і  М.С. Мончак з Хмельниччини.

У залі розміщена діорама “Бій за Острожани”, яка яскраво відтворює події зими 1944 року, коли воїни 1-ї Окремої  Чехословацької бригади разом з радянськими частинами звільняли наш край. За мужність і героїзм, проявлені в роки   війни, два мужніх воїни із Жашківського району  - Клинківський О.К., уродженець с.Тетерівки та Подзигун В.П, уродженець с.Червоний Кут, удостоєні звання Героя Радянського Союзу. В експозиції розміщені їх фотографії, нагороди,  документи.

ЗАЛ  5.                                                                                                                                                                                 

П’ятий зал музею вміщує матеріали, фотографії, які розповідають про хід відбудови народного господарства в післявоєнний період.

В 1944 році, коли ще доносився гуркіт недалеких боїв, жашківчани приступили до відбудови зруйнованого війною господарства. В експозиції представлені фотографії: відбудова Жашківського цукрового заводу 1945 р., Жашківського елеватора 1946 р.

На Жашківщині народилися і працювали 15 Героїв Соціалістичної праці. Серед них А.І.Бовсуновський, Є.Д.Ільченко, А.Ф,Стецюк, Ф.Г.Чабан, І.Р.Волинець, двічі Герой Соціалістичної праці О.Н.Парубок та інші.

Про чорні дні в Афганістані повідає вітрина, де представлені фотографії, документи, особисті речі молодих юнаків із Жашкова та сіл району, які приймали участь у цій війні. Це О.Г.Буткевич, С. В. Громовий, С. В. Король, В.І.Хуторянський, В.О. Парубок, Ю.В.Тарнавський, А.І.Чаюн, В.В. Сович .                

Окрема вітрина висвітлює святкування в Жашкові  80-річчя району. Тут  -  фотографії подарунки та сувеніри від гостей та делегацій.

ЗАЛ 6.                                                                                                                                                                            

Експонати  шостого залу  розповідають про розвиток освіти, медицини та культури району у 1960-80-х  роках.  Великий розділ експозиції присвячений розвитку художньої самодіяльності та народної творчості.

Значний розділ експозиції присвячений народному  артисту   України, художньому керівникові та головному диригенту Київського муніципального духовою оркестру — Охріменку В.І. У вітрині представлені фотографії, вирізки з газет та особисті речі Василя Івановича.

Інші матеріали висвітлюють роботу місцевих шкіл, творчі пошуки га здобутки педагогів. В експозиції - фотографії, документи та особисті речі заслужених вчителів УРСР Н.Г Ясінської, В.Д.Ярошинської та Героя Соціалістичної праці Є. М. Любомської.

В 1970-х роках відбулися зміни і в медицині. Так в 1977 році  в м. Жашкові був збудований новий корпус районної лікарні, фотографія  якого знаходиться у вітрині.

Окрема вітрина розповідає про інтернаціональні зв'язки району. Тут сувеніри і подарунки гостей із різних країн - Молдавії, Чехословаччини, Польщі, Росії.

У верхньому поясі експозиції  експонуються  твори живопису самодіяльних та професійних майстрів мистецтва району.  В експозиції  також  скульптурні роботи.  Великий інтерес у відвідувачів викликають живописні роботи та скульптури  художників М. Дейнеко., М. Бекала., Я. Красножона, С.Грабовського, В. Висунька, Т. Федорової-Демуцької , Л. Оксенчук, А. Цибровського,  О. Ставської  та інших.

Завершує загальну  експозицію музею  окремий стенд  та вітрина, де вміщено  матеріали періоду подій  1990-х років на Жашківщині,  становлення незалежності України,  фото учасників АТО, речі і предмети  з місць бойових дій на Сході України.